Skalničky

Skalničky sú krížené rastliny, kultivary, pestujúce sa na umelo vytvorených skalkách. Skalky vytvárajú dojem voľnej prírody.

Sú to rastlinky skalničky, drobné, pestré, nerovnakého vzhľadu, vzrastu, vysadené medzi kameňmi rôzneho druhu. Kamene nie sú len ozdobou, ale aj akumulujú slnečnú energiu a zabraňujú pritom vysychanie pôdy.Súčasťou výsadby môžu byť plazivé dreviny, či ihličnany.

Skalničky sú pre tých, ktorí majú trochu trpezlivosti a dostatok voľného času.

Floxy a plamienky sú základom každej skalky. Zaujímavé sú skalkové orchidey, perzské ruže, skalné ruže, kalichovitý plamienok, odrody rododendronov, azalkové koberce, ktoré sú omamujúce svojou vôňou.

Devätorník – obľúbená trvalka – skalnička asi 20 cm vysoká. Tvarom sa podobá sploštenej guli. Má kríčkovitý rast. Kvitne od mája do augusta. V zime je zelená.

Delopserma– rýchlo rozvetvujúca trvalka - sukulent, ktorá má mäsité listy a nepotrebuje veľa vody. Vydrží dlho aj bez polievania. Vysádza sa do suchšej a priepustnej pôdy. Nie je mrazu odolná, naopak je citlivá na mráz. Počas zimy ju treba prikryť vetvičkami ihličnanov.

Erinus alpínsky – táto skalnička je nenáročná na starostlivosť. Potrebuje priepustnú, vápenatú pôdu, polo tienisté miesto. V zime je zelená. Dorastá do 10cm.

Floxy – vysádzajú sa na slnečné miesta. Kvitnú v apríli a máji. Nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Na skalke vytvárajú hustý koberec rôznych farieb. Rozmnožuje sa delením na jar.

Fialka - veľmi obľúbená rastlinka, ktorá dorastá do výšky 15 cm. Potrebuje slnečné miesto, ošetrovanie odkvitnutých kvetov a polievanie v období sucha. Je to dlho kvitnúca rastlina. 

Lomikameň pyžmový - vyrastá do výšky 15 cm. Počas vegetačného obdobia sa polieva v pravidelných intervaloch. Na jar je potrebné aj prihnojiť. Dobre znáša mráz i darí sa jej v polotieni.

Rododendron – potrebuje kyslú pôdu močaristú pôdu s pieskom. Rastlina má ploché korene, preto netreba ju kopať v jej blízkosti. Vyzerá skvele počas celého roka s jasne olivovo zelenými listami pokryté chĺpkami.  Počas leta ho treba polievať, aby pôda nevyschla. Polievanie potrebuje aj v zime.

Scila sibírska – je to prekrásna skalnička dorastajúca do výšky 15 cm. Je nenáročná na pestovanie. Darí sa jej v polotieni i na slnku. Kvitne v marci a apríli. Sadí sa v jeseni, rýchlo sa rozťahuje na väčšiu plochu. Je odolná voči zime i mrazu.

Sivutka - skalnička rýchlo rastúca. Počas celého roka je vždy zelená. Dobre znáša slnko. Polieva sa vtedy, keď je substrát suchý a polieva sa výdatnejšie. Určité obdobie má prestávku, kedy sa nepolieva.

Skalnica – skalná ruža je nádherná rastlina s ružicami. Dobre sa rozrastá na slnečnom mieste v priepustnom substráte. Ružice sa tvoria veľmi rýchlo aj do šírky aj do výšky. Keď je skalnica v polotieni mení svoju farbu. Počas zimy sú vždy zelené.

Zvonček karpatský – tiež obľúbená skalnička, ktorá nepotrebuje obzvlášť starostlivosť. Je vhodná na všetky druhy skaliek. Dobre sa jej darí na slnku i v polotieni. Odolná voči mrazu.