Úžitková záhrada

Vo vašej záhrade sa vynimajú skalky, ale nechcete sa vzdať ani zeleninového záhonu. Záhon, ktorý by vám prinášal úžitok, tzv. úžitkovú záhradku. Úžitkové záhony si môžte zakomponovať do vašej krásnej záhrady plnou letničiek, trvaliek. Vytvoriť úžitkovo okrasnú záhradu lahodiacu oku i chuti. S trochou predstavivosti dosiahnete zaujímavý efekt. Stačí si vybrať vhodné druhy, odrody a nedodržiavať akési zásady oddeľovania okrasnej od úžitkovej záhrady.

Na záhonoch môžte pestovať zeleninu, ktorú máte radi. Dobrým riešením je rôznofarebné odrody, pretože vyniknú kombinácie s rôznym druhom listov.

Pri vysievaní semien alebo vysádzaní priesad je dobre dodržiavať presné línie, striedať farebnosť zeleniny. Rovnako je správne spôsob výberu veľkosti rastu zeleniny.Osivo jemne zasejte do pôdy, prejdite hrabľami. Záhony vyberajte rôznych tvarov, ako je obdlžník, pravouhlé, aj môžte viesť aj priamočiare línie. 

Zaujímavý efekt dosiahnete kvetinovou alebo bylinkovou obrubou, či lemom. Alebo aj plôtikom z vŕbového prútia. Niektorí z vás nemajú záhradku na rovinatej pôde, ale do kopčeka. Kaskadovite si kľudne oddeľte drevenou obrubou. To bude krása.

Pestovanie byliniek je teraz trendy. Nielen pre ich liečivé účinky, ale aj na odpudzovanie hmyzu i škodcov v záhradke. Viete , ktoré sú to? 

- žerucha odpudzuje molice, vošky na kapuste, kalerábe a ostatných kapustovitých priesad

- kôpor odpudzuje larvy vrtávky mrkvovej

- mäta odoženie mravce, ktorých je neurekom

- rebríček svojou prenikavou vôňou odpudi slizniaky

- šalvia odpudí vošky